Do drugiego czytania został skierowany projekt ustawy dotyczący ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni, ale też zawierający m.in. przepisy dotyczące NCW, wprowadzenia europejskiego standardu benzyny E10 i blendingu. Projekt bardzo poztywnie ocenił  podczas połączonych Komisji, Łukasz Karmowski, prezes Związku Gorzelni Polskich.

– Chcielibyśmy serdecznie podziękować za tę inicjatywę, która w ustawie jest zawarta, zarówno jeśli chodzi o paliwo E10, które zmierza do zwiększonego zużycia alkoholu etylowego w benzynach, jak tej drugiej części, która jest związana z biogazowniami. Zarówno jedna, jak i druga, dotyczy bardzo mocno gorzeli rolniczych, które są zlokalizowane najczęściej na terenach wiejskich (…) Ustawa ta w kontekście paliwa E10 daje nam nadzieję i stabilizuje rynek i jest w stanie spowodować to, że horyzont planowania inwestycji, również związanych z efektywnością energetyczną jest bardziej pewny. Gorzelnictwo w tej chwili tego oczekuje, Bo sytuacja na rynku alkoholu etylowego jest podobna w tej chwili jak na rynku zbóż. Mamy nadpodaż alkoholu etylowego, nie tylko naszej krajowej produkcji – mówił podczas spotkania Karmowski.

Na temat projektu, również pozytywnie wypowiadał się Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, który zaznaczał, że dobre rozwiązania trzeba popierać, a projekt takim jest i był też oczekiwany przez środowiska rolnicze.

– Zapisane rozwiązania w sposób trwały zwiększają popyt na biokomponenty, czyli na rzepak, jak i na zboże, co jest szalenie istotne w kontekście tej sytuacji, którą teraz mamy, a prawdopodobnie z nami już pozostanie – mówił na komisji Młodecki.

Swoją opinię przedstawił również Adam Stępień, który wprost powiedział, że w pełni popiera kwestie związane z ułatwieniem inwestycji w biogazownie rolnicze, jak również zagadnienia związane z biopaliwami.

– Będziemy wchodzić w kolejne sezony rolnicze ze znacznymi nadwyżkami i w tym kontekście stabilizacja sektora wytwórczego biokomponentów wychodzi wprost naprzeciw temu co rozmawiamy z resortem rolnictwa, pomiędzy organizacjami rolniczymi. Te rozwiązania, które są proponowane to przede wszystkim trwałe ustabilizowanie popytu na polskie biopaliwa, które będą komponowane w paliwach normatywnych, zarówno w oleju napędowym, jak i w benzynach silnikowych – podkreślał m.in. Stępień.