Punktem pierwszym obrad było omówienie stanowiska Biura do spraw Substancji Chemicznych, dotyczące obowiązku rejestracji wywaru gorzelnianego w systemie REACH. Takie zapytanie zostało przez związek skierowane, gdzie zostały podane dokładne przykłady przetwarzania tego wywaru, z prośbą o interpretację. Biuro do spraw Substancji Chemicznych przesłało odpowiedź. Łukasz Gapa zapytał zebranych, czy to stanowisko jest dla wszystkich zrozumiałe.

Andrzej Balas zauważył, że według niego „to absurdalne”, aby konieczność rejestracji zależała od przyjętej nazwy, mimo że dotyczy tego samego wyrobu i tych samych produktów.

Wywiązała się dyskusja na temat „logiki” tego rozwiązania. Pytano również o wysokość opłat za rejestrację. Koszty uzależnione są od ilości wyprodukowanego wywaru. Jedna z firm członkowskich, która wysłała zapytanie, otrzymała ofertę na ponad 100 tysięcy złotych. Firma ta produkuje rocznie średnio około 2 miliony ton alkoholu.

W związku z licznymi wątpliwościami Łukasz Gapa zaproponował, aby na kolejne posiedzenie zaprosić Jacka Cieślę, Dyrektora Departamentu do spraw Oceny Ryzyka, który podpisał się pod odpowiedzią, aby szerzej omówił stanowisku Biura do spraw Substancji Chemicznych i je uzasadnił.

Łukasz Gapa zauważył, że ze stanowiska Biura do spraw Substancji Chemicznych wynika, że warto unikać klasyfikacji wywaru jako produkt uboczny; wszystkie pozostałe jako odpad czy jako środek poprawiający właściwości gleby, czy jako nawóz – kwalifikuje się zgodnie z innymi przepisami i nie ma tego obowiązku.

Następnie Łukasz Gapa przedstawił Dominikę Załęską z Ministerstwa Rolnictwa, która w zastępstwie Jarosława Wesołowskiego przedstawi dane dotyczące eksportu i importu alkoholu etylowego, a także eksport z Pakistanu.

Dominika Załęska poinformowała uczestników spotkania, że jeżeli chodzi o alkohol etylowy z kodem 2207, w 2024 roku eksport był na poziomie 103 mln litrów, a import – 126 mln litrów. W porównaniu z danymi z zeszłego roku import jest znacznie wyższy (tym bardziej, że dane obejmują tylko pół roku).

W rozbiciu na kody 220710 eksport wyniósł 86 mln litrów, a import – 120 mln litrów, natomiast kod 220720: eksport 17 mln litrów, import – 5,5 mln litrów.

Jeżeli chodzi o dane importu alkoholu etylowego z Pakistanu, to tu sytuacja się poprawiła, bo w 2024 roku jak dotąd zanotowaliśmy 203 tys. litrów alkoholu, natomiast w 2023 roku było ponad 1,6 mln, więc raczej nie osiągniemy takiego pułapu.

Załęska poinformowała też, że Komisja Europejska pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zawieszenia preferencji taryfowych dla Pakistanu. Zapowiedziała, że najprawdopodobniej na początku września będzie głosowanie nad rozporządzeniem, które zawiesi preferencje taryfowe dla kodów 220710 i 220720 na 3 lata. Niestety pozostałych kodów nie udało się uwzględnić, gdyż komisja prawnicza Unii Europejskiej nie wyraziła zgody ze względu na brak handlu tymi towarami.

Import z Ukrainy to 6-7 mln litrów; z Holandii importujemy 46 tys. litrów, z Niemiec – 28 mln litrów.

W 2023 roku import wyniósł 163 mln litrów, eksport natomiast – 209 mln litrów.

Następnie Łukasz Gapa zapowiedział firmy komercyjne, które będą przedstawiać w swojej oferty skierowane do gorzelni rolniczych.

Jako pierwszych powitał Michała Gatkowskiego i Filipa Żebrowskiego z firmy Viverno, którzy przedstawili prezentację dotyczącą Białych Certyfikatów.

Firma Viverno wspiera przedsiębiorstwa w procesie transformacji energetycznej. Jej działania pozwalają na redukcję kosztów, emisji oraz ryzyka.

Do kluczowych działań firmy należą: prowadzenie procesu pozyskania Białych Certyfikatów, analiza śladu węglowego, strategie dekarbonizacji, ekspertyzy fotowoltaiczne, koncepcje modernizacji, audyty energetyczne przedsiębiorstw, pozyskiwanie dofinansowań, raporty ESG.

Dewizą firmy jest: Najtańsza energia to ta, której się nie zużyje – nie trzeba za nią płacić ponosić kosztów.

Następnie głos zabrał Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu Melete sp. z o.o. Przedstawił ofertę handlową na rękawy foliowe do pakowania ziarna, a także zobowiązał się do przygotowania oferty grupowej dla członków ZGP. Oferowane przez firmę rękawy produkowane są z folii o grubości 225 mikronów.

Po wystąpieniu Marcina Lewandowskiego Hubert Psuja zaproponował kontynuację dyskusji na temat REACH i wywaru gorzelnianego.

Józef Trepiet wyraził wątpliwości, czy jest konieczność rejestracji, jeżeli wykorzystujemy wywar jako produkt uboczny do użyźniania gleby.

Łukasz Gapa potwierdził konieczność rejestracji, „kiedy jest wprowadzany jako produkt uboczny do obrotu, a jeśli na pola, to nie trzeba rejestrować”.

Józef Trepiet dopytywał, czy jako produkt paszowy do biogazowni wymaga rejestracji. Nie wymaga, musi konkretnie być zdefiniowany jako „produkt uboczny” – wyłącznie wtedy.

Padło pytanie, czy produkt, który ma numer weterynaryjny, może być sprzedawany do biogazowni jako produkt paszowy. Dyskutowano o tym, że produkty uboczne są jednocześnie produktem paszowym.

Na zakończenie dyskusji na temat REACH Łukasz Gapa podtrzymał chęć zaproszenia dyrektora Jacka Cieśli. Zaproponował zorganizowanie webinaru dla wszystkich członków Związku Gorzelni Polskich, którzy będą chcieli wziąć udział.

Następnie dyskutowano na temat Białych Certyfikatów. Hubert Psuja zauważył, że niektóre firmy oferują cenę za sztukę certyfikatu, a inne pobierają procent od wartości certyfikatów.