Stefan Krajewski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powitał zebranych, powiedział, że chce poznać sytuację od strony praktycznej kwestie związane z rynkiem biopaliw. „Mamy możliwość regulowania tego rynku, mamy możliwość wykorzystania tych kwestii, (…) możemy nasz doświadczenia przekuć w sukces nas wszystkich” – powiedział.

„Jesteśmy z całym zespołem Ministerstwa Klimatu i Środowiska do dyspozycji i gotowi do współpracy z resortem Ministerstwa Rolnictwa” – podkreślił Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Zygmunt Gzyra, Prezes Zarządu Krajowej Izby Biopaliw, wyraził zadowolenie z możliwości współpracy między resortami. Powiedział, że 150 tys. gospodarstw rolnych sprzedaje ziarno do biopaliw. „Charakterystyczne dla naszego rynku rozdrobnienie powoduję, że mamy wielu klientów”. Zasugerował, żeby biopaliwa były częścią polityki energii odnawialnej, czyli podpadało pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wyjaśnił, co oznacza NUTS 2 – nasze produkty są w reżimie redukcji emisji CO2 w porównaniu do przypadku paliw kopalnych. Każdy kilogram kupionego surowca musi być odpowiednio sprawdzony i certyfikowany, bez tego produkt w postaci estrów czy etanolu nie istnieje. „Dotychczasowe schematy liczenia emisji się kończą. Komisja postanowiła zamknąć ważność tych NUTS-ów w tym roku, tak że nowe żniwa rzepakowe będą już wyłączone z liczenia emisji. W praktyce to będzie oznaczało, że każdy rolnik będzie musiał liczyć sam. Przy takim rozdrobnieniu i przy dołożeniu tego zadania jest to niewykonalne. Jeśli tego nie zrobią, to produkt będzie niezrównoważony, więc jak będzie niezrównoważony, to nie będzie biopaliwa” – zauważył Zygmunt Gzyra. Zaapelował też o stworzenie i używanie bazy statystycznej emisji glebowej.

Następnie Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, podkreślił, że zapotrzebowanie na polskie estry jest widoczne. „Trzeba zwrócić uwagę na kwestie ekonomiczne, dlaczego część branży nie decyduje się na produkcję. (…) W notatce do ministerstw pozwoliliśmy sobie przestawić kilka propozycji, żeby być może przedyskutować program tzw. zakupu etanolu w kontekście zdejmowania nadwyżek”.

Łukasz Karmowski, Prezes Zarządu Związku Gorzelni Polskich, dodał, że widać duże zaniepokojenie niskimi cenami podmiotów produkujących na rynku. „Z drugiej strony jesteśmy bardzo blisko rynku rolnego, bo najczęściej właścicielami gorzelni są również właściciele gospodarstw, którzy zmagają się na rynku z trudnościami w zbyciu swoich produktów w cenach, które zapewniałyby im rentowność. ZGP jest gotowy, żeby podjąć dodatkową produkcję, warunkujemy to tym, żeby mechanizmy zapewniały minimalną rentowność”.

Aleksander Rysiewicz, członek Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, powiedział, że kluczowa sprawa to kwestia NUTS, bo brak tych wartości uniemożliwi konkurencyjność produktu poza naszym krajem.

Adam Stępień zwrócił uwagę na wykorzystanie potencjału polskich estrów w ramach biopaliwa B20. Moglibyśmy wspomagać bezpieczeństwo energetyczne i paliwowe Polski. Sukces biopaliw jest możliwy, gdy są one tańsze, a są tańsze, gdy jest redukcja podatku akcyzowego. „Wydaje się, że w Polsce dyskusja na temat biopaliw jest trudna, bo konsument nie jest przekonany co do ich jakości albo ich nie zna. Szeroko pojęta edukacja konsumenta i pokazanie, że polskie rolnictwo ma wkład w redukcję gazów cieplarnianych, mogą się przyczynić do dalszego sukcesu biopaliw na rynku”.

Dyrektor z MKiŚ zaapelował o reagowanie wtedy, kiedy tworzą się przepisy, a nie kiedy zaczyna się proces ich wdrażania.

Jarosław Wiśniewski, radca w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW, powiedział, że jeśli chodzi o emisje, opracowywane są dwa scenariusz: krótkoterminowy, który pozwoli na jak najszybsze dostarczenie dla branży danych, na podstawie których można wykazać poziom emisji, to te średni wartości. Drugi scenariusz to docelowy modeli liczenia emisji, żeby jak najprościej można było wykazywać na poziomie upraw rolnych poziomy emisji. Te zadania mają być wypracowane w ścisłej współpracy z branżą.

Marek Cieśliński, dyrektor Departament Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności, powiedział, że w departamencie są fundusze promocji, które mogą zostać wykorzystane. „To są środki producentów, więc jesteśmy otwarci na zmiany administracyjne w ustawie o funduszach promocji”. Trzeba osiągnąć konsensus z funduszem zbożowym, bo tu jest wspólny problem bioetanolu i estrów, i przedyskutować wątek różne traktowanie podmiotów skupujących i przetwarzających.

Zygmunt Gzyra pochwalił pomysł scenariusza krótko- i długoterminowego.

Dalsza dyskusja dotyczyła przyszłej współpracy i jak najszybszego napisania raportu oraz zmiany postrzegania biopaliw w społeczeństwie.

Zasady udzielania pomocy publicznej na biopaliwa wytwarzane z surowców spożywczych zostały ograniczone, ale Adam Stępień powiedział, że w sierpniu przedstawili dosyć szczegółowa opinię prawną, według której pomoc w postaci ulg akcyzowych jest możliwa.

Adam Stępień dodał jeszcze o napływających do Europy surowcach z Rosji przez kraje trzecie. „Zauważamy prawie tysiąckrotny wzrost importu do Europy białoruskiej i rosyjskiej śruty rzepakowej przez Białoruś i Litwę. Z duży prawdopodobieństwem jest handlowana potem jako litewska”.

Zygmunt Gzyra zapewnił przedstawicieli ministerstw, że do materiałów doda punkty poruszane w dyskusji. Stefan Krajewski stwierdził, że liczy na częsty kontakt roboczy i jest do dyspozycji.

Foto: gov.pl/web/rolnictwo